2ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πειραιά

Μετά την περσινή μεγάλη επιτυχία της πρώτης διοργάνωσης του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πειραιά, η ομάδα NAILσε συνεργασία με τον Δήμο Πειραιά και την υποστήριξη της UNESCOΠειραιά και Νήσων, διοργανώνει το 2ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πειραιά.

Ο Δήμος Πειραιά, δίνει την ευκαιρία στους δημιουργούς του κινηματογράφου να παρουσιάσουν τις ταινίες τους. Η ομάδα NAIL συνεχίζει το έργο που ξεκίνησε πέρσι, με στόχο την καθιέρωση του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πειραιά ως ένα από τα πιο σημαντικά Φεστιβάλ του χώρου.

Ανάμεσα από περίπου 150 ταινίες μικρού μήκους, επιλέχθηκαν αυστηρά 23, οι οποίες θα προβληθούν και θα διαγωνιστούν στις εξής κατηγορίες:

1. Καλύτερες Ταινίες Μικρού Μήκους (Α’, Β’ και Γ’ Θέση)
2. Καλύτερη Ανδρική Ερμηνεία
3. Καλύτερη Γυναικεία Ερμηνεία
4. Καλύτερη Φωτογραφία
5. Καλύτερη Μουσική
6. Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής
7. Βραβείο Κοινού

Η Κριτική Επιτροπή του Φεστιβάλ αποτελείται από καταξιωμένους καλλιτέχνες του χώρου και η σύνθεση είναι η εξής:
-          Τώνης Λυκουρέσης (Σκηνοθέτης / Πρόεδρος της Επιτροπής)
-          Αντώνης MorganΚωνσταντουδάκης (Σκηνοθέτης / Μέλος της Επιτροπής)
-          Αμερίσσα Μπάστα (Σκηνοθέτης / Μέλος της Επιτροπής)
-          Θοδωρής Μιχόπουλος (Διευθυντής Φωτογραφίας / Μέλος της Επιτροπής)
-          Μυρτώ Αλικάκη (Ηθοποιός / Μέλος της Επιτροπής)
-          Κώστας Ανταλόπουλος (Ηθοποιός / Μέλος της Επιτροπής)
-          Ιωάννης Βουδούρης (Μουσικός / Μέλος της Επιτροπής)

Το 2ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πειραιά φιλοξενείται ξανά στους υπέροχους χώρους του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά και συγκεκριμένα στο Α’ Φουαγιέ του Θεάτρου που θα έχει διαμορφωθεί ειδικά για τις ανάγκες των προβολών και της βράβευσης.

Το πρόγραμμα του Φεστιβάλ έχει ως εξής:
Τρίτη 29 Μαϊου
14:00 – 14:30 Έναρξη 2ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πειραιά
14:30 – 20:00 Προβολή Υποψήφιων Ταινιών Φεστιβάλ
21:00 – 22:00 Τελετή Βράβευσης Ταινιών
22:00 – 22:30 Σουαρέ Λήξης Φεστιβάλ

Αναλυτική σειρά προβολής υποψήφιων ταινιών:
Έναρξη Προβολών 14:30
1. Το Κουτί – Άρης Δεληγιαννίδης – Διάρκεια 12.50
2. Heavenly Time – Linda McGuire – Διάρκεια 25.26
3. Initiation – Κωτούλα Καλλιόπη Βίλλυ – Διάρκεια 14.58
4. Μαμά, γύρισα – Δημήτρης Κατσιμίρης – Διάρκεια 4.30
5. ManieraGreca – Κυρηναίος Παπαδημάτος – Διάρκεια 13.18
6. Σαν Άνεμος – Δάφνη Μιλτιάδου – Διάρκεια 11.20
7. Heimlich – Κώστας Μπακούρης – Διάρκεια 19.18
8. Επίσκεψη – Γιάννης Ζαφείρης – Διάρκεια 6.20
9. Η Βάρδια – Γιάννης Τζουβελέκης – Διάρκεια 11.35
10. Τα γεμιστά – Γιάννης Μπλέτας – Διάρκεια 14.50
11. Βους – Παρή Αντωνίου – Διάρκεια 8.04
12. Το πέτρινο ψάρι – Βασίλης Ματιάκης – Διάρκεια 15.44
13. Σουτζουκάκια – Χρυσόστομος Μπάρμπας – Διάρκεια 14.30
14. Ἕλλη – Μιλτιάδης Χρηστίδης – Διάρκεια 8.44
15. Με λένε Γιώργο – Κωνσταντίνα Τσαπρούνη – Διάρκεια 15.26
16. Το Μανάβικο – Μιχάλης Μαθιουδάκης – Διάρκεια 13.21
17. Ο Ξυλουργός και η Γυναίκα του – Κωνσταντίνος Γεωργόπουλος – Διάρκεια 16.13
18. Κύβος – Αλέξανδρος Σκούρας – Διάρκεια 22.27
19. TheFarmer – Στάθης Αποστόλου – Διάρκεια 16.13
20. Munichalmostkilledme ½ - Χριστίνα Δημακογιάννη & Βέρα Χότζογλου – Διάρκεια 13.19
21. Η ζωή μετά – Χρήστος Σαγιάς – Διάρκεια 17.12
22. 2 ½ - Χρήστος Νταμπάκης – Διάρκεια 9.20
23. Τα πολιτικά – Γρηγόρης Γαϊτανάρος – 16.40

Στην λήξη των προβολών οι θεατές θα έχουν την ευκαιρία να ψηφίσουν την αγαπημένη τους ταινία, ώστε να προκύψει το Βραβείο Κοινού.

Την Τελετή Βράβευσης των Ταινιών θα παρουσιάσουν οι ηθοποιοί Λίνα Φούντογλου και Έλλη Τρίγγου.

Ομάδα NAIL
Διοργανώτρια ομάδα
Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πειραιά
Πληροφορίες:
Δημοτικό Θέατρο Πειραιά
Επικοινωνία με το Φεστιβάλ:
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Social Media

 

Newsletter

Εγγραφείτε μόνο με ενα e-mail!